EtkinlikKitap Okuma

Mutlaka Okumanız Gereken 5 Dünya Klasiği

Evet, gelelim en önemli noktalardan birisi olan kitap okuma kısmına. Bu yazımızda sizin için en fayda olabileceğini düşündüğümüz noktalara değinmeye çalıştık. Hepinizin bildiği gibi kitap okumak oldukça önemli. Bunu herhangi bir tavsiye olarak ya da duymaya alışkın olduğunuz bir ifade olarak düşünmeyin. Gerçekten kitap okuduğunuz zaman siz de farkına varacaksınız ki sizdeki değişimden dolayı insanların size karşı olan tavırları bile değişiklik gösterecek. Eğer okuma alışkanlığınız yoksa sizin için derlediğimiz aşağıdaki kitaplardan başlayabilirsiniz.

1.      Suç ve Ceza

oturma, siyah, çift, beyaz içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Görsel: https://tr.pinterest.com/pin/524669425334533737/

Hemen hepinizin adını bildiği bir kitap olan Suç ve Ceza Rus yazar Dostoyevski’nin efsaneleşmiş bir kitabıdır. Eğer bu kitabı henüz okuma fırsatı bulmadıysanız hemen göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu romanın insanlar üzerinde bu kadar derin etki yapmasının elbette en büyük sebebi ele aldığı konular ve ele alış şeklidir. Kitap başından sonuna sizi iç dünyanıza sürüklüyor ve farklı psikolojik duygulara bürünmenize sebep oluyor. İşlediği konular itibariyle insanlığın genelinin yaralarına parmak basmakta olan Suç ve Ceza romanı belki de bu yüzden bu kadar çok sevilip taktir edilmiş. Romanı okumaya başlar başlamaz kahraman ile bütünleşecek ve sonunu bir çırpıda getirmek isteyeceksiniz. 😊

2.      Anna Karanina

Özellikle film sektörü sayesinde pek çoğumuzun aşina olduğu Anna Karanina, Tolstoy’a ait bir romandan uyarlanmıştır. Birçok kitabı ile oldukça beğeni toplayan Tolstoy aslen Rus kökenli bir yazardır. Pek çok kişi tarafından şimdiye kadar yazılmış en iyi romanlar arasında gösterilen Anna Karanina temelde aşk, ihanet ve evlilik gibi günlük hayatımızda doğrudan yer alan kavramları işlemektedir. 19. Yüzyılda Rusya’da geçmekte olan Anna Karanina bu dönemde yaşanan toplumsal çatışmaları da işlemiştir. Elinize aldığınız zaman kolay kolay bırakamayacağınız, sürükleyici bir kitaptır.

3.      Beyaz Diş

hayvan, memeli, açık hava, bakarken içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Orijinal ismi White Fang olan Beyaz Diş, bir gazeteci olan Amerikalı yazar Jack London tarafından kaleme alınmış bir romandır. Bir kurt kırması olan Beyaz Diş’in gözünden anlatılan romanda okuyucu olarak siz olayın dışında kalmayacak ve Beyaz Diş’in hissetmiş olduğu duygusal değişiklikleri, yaşadığı tüm travmaları siz de ciddi ölçüde hissederek olayın bir kahramanı haline geleceksiniz. İnanılmaz derecede sürükleyici olan bu kitap sizi tamamen kendisine kapatacak ve bir solukta bitirmenize sebep olacak.

4.      Notre Dam’ın Kamburu

Sizi psikolojik olarak oldukça etkileyecek olan bu romana yine pek çok filmden aşina olabilirsiniz. Victor Hugo’ya ait olan bu eserde kahramanın yaşamış olduğu psikolojik travmalara ve kambur olması sebebi ile kendisine diğer insanların üstten bakışına siz de şahitlik edeceksiniz. Kahramanımızın yaşamış olduğu aşkı ve tüm hislerini derinlemesine hissedeceğinizi size garanti edebiliriz. Ve bu romanı okurken dönemin yoksulluğunun da ne kadar derin anlatıldığını göreceksiniz.

5.      Robinson Crusoe

çayır, kitap, adam, alan içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
Görsel: https://www.wannart.com/ingiliz-edebiyatinin-ilk-romani-robinson-crusoe/

Daha önce farklı derlemelerini seyretmiş olduğumuz pek çok filmden aşina olduğumuz Robinson Crusoe, Daniel Defoe’ye ait bir dünya klasiğidir. Yeni maceralar keşfetmek ve Dünya’yı gezmek için yollara düşen Robinson, gemisinin batması sonucu bir adaya düşer. Sıfırdan hayata başlayan Robinson’un adadaki yaşam mücadelesi konu alınmıştır. Pek çok filmden aşina olduğunuz bu kitap tıpkı filmleri gibi sizi içine çekecek ve inanılmaz derece sürükleyiciliği ile bir çırpıda okuyup bitirme isteği oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir