Film

Dünya Şehirleri İle Bütünleşmiş Meşhur Filmler

Bu yazımızda sizin için üzerindeki tarihi, etkileyici sanat dokusu ile filmlerde yoğun olarak işlenmiş olan bazı şehirleri derledik. Keyifli okumalar 😊

kişi, dik, üniforma, adam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Oldukça eski bir film olmasına rağmen halen aşk filmi denildiği zaman akla ilk gelen filmlerden birisidir. İsmini Fas’ın batısında bulunan Casablanca şehrinden almakta olan film, aşk temasını oldukça yoğun olarak işlemektedir. Film ismini almış olduğu liman kenti olan Casablanca şehrinin tarihi dokusunu oldukça güzel işlemiştir. Casablanca, 2. Dünya Savaşı yıllarında Adolf Hitler’den kaçmaya çalışan Avrupalı insanlar ve mülteciler arasında geçmekte olan tutkulu bir aşkı konu almakta olup farklı dallarda Oscar ödüllerine sahiptir. Oscar ödüllerinin de haricinde 1989 ve 2002 yıllarında da ödüller almış ve “Tüm Zamanların En İyi Aşk Filmi” unvanını kazanmıştır.

kişi, adam, dik, grup içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Çekildiği tarihe rağmen retro bir film olan LA Confidential, siyah beyaz bir temaya sahiptir. 1990’lı yıllarda basılmış olan bir kitabı doğrudan konu almaktadır. Kitabın yazarı James Ellroy olup ismi film ile aynıdır. 1950’li yılların kötü polisleri ve LAPD’yi konu alan film oldukça taktir gören bir yapım haline gelmiştir. Genel itibari ile Los Angeles’in tarihi sorunlarında değinilmiştir. Filmin oldukça izlenmesinin bir sonucu olarak, filmin geçtiği mahalleler olan Silverlake ve Echo Park mahalleleri oldukça ünlenmiştir.

Film Londra’da geçmekte olup genel hatları itibari ile dram, suç gibi türlere hitap etmektedir. Zaten tarihi yapısı ile birçok filmde mekan olarak tercih edilen Londra, It Always Rains On Sunday filminde de mekan olarak kullanılmıştır. Sahnelerin çekimleri esnasında şehir üzerinde hiçbir efekt kullanılmadan olduğu gibi yansıtılmıştır. Film oldukça kuvvetli olumlu eleştiri toplamış olup izleyicileri tarafından da taktir görmüştür.

kişi, kadın, dik, adam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Genel hatları ile bir aşk filmi özellikleri taşımakta olan filmde aynı zamanda komedi esintileri de mevcuttur. Manhattan filmi aynı zamanda Aşk Mektubu olarak da bilinmektedir. Film New York’ta geçmektedir. Yoğun olarak Manhattan’ı işleyen filmde bölgen her yönü ile seyirciye sunulmuş olup, görüntü yönetmenin başarısını gözler önüne serecek nitelikte bir çalışma olmuştur. Filmde oldukça sık kullanılan mekanlardan birisi olan Gershwin’in Mavi Rapsody’si, filmin adete bir ikonu olmuştur.

kişi, tren, dik, otobüs içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Filmin genel teması Lizbon’u işlemektedir. İntihar etmeye çalışan bir kadının başrol tarafından kurtarılması ile başlayan film, kadının montunu adamda unutarak kaybolması ve adamın kadına tekrar ulaşmak için arayışa girmesi ile devam etmektedir. Kadının montunun cebinde bulduğu kağıt parçasından bir hayli etkilenen başrol, kadını bulmak için Lizbon’a seyahat etmektedir. Bu seyahat esnasında tema oldukça başarılı bir şekilde işlenmiş olup içinizde Lizbon’a gitme isteği oluşturabilir. Yapım olarak oldukça taktir toplayan filmlerden birisi olmuştur. Öyle ki Lizbon şehrinin bir ikonu haline gelmiştir.

adam, kişi, dik, bakarken içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

2006 yılında gösterime girmiş olan bu yapım birçok başarılı çalışma ile gündeme sıkça gelmiş olan Martin Scorsese’ye aittir. Film genel işleyişi boyunca Boston’da geçmiş olup, adete Boston’un bir ikonu haline gelmiştir. Filmin ortaya çıkış aşamasında bir mafya olan Whitey Bulger’den esinlenilmiş olup, Boston’un genel durumunu ve daha ziyade karanlık yüzünü işlemiştir. Polis teşkilatında yaşanan olumsuzluklar ve suç unsurları işlenirken gerçek hikayeler doğrudan filme aktarılmıştır. Baş rolünü Leonardo Di Caprio oynamakta olup seyircilerden oldukça taktir görecek bir performans göstermiştir. Eleştirmenler tarafından da olumlu eleştiriler almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir