Etkinlik

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken Müzeler

Tarihi ve kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız uğramanız gereken ilk duraklardan birisi müzeler olacaktır. Ülkemiz müzeler bakımından zengin bir ülkedir. Ülkemizde bilim müzelerinden tarihi müzelere kadar onlarca müze vardır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alabileceğiniz müze kartları ile sizler de onlarca müzeyi ücretsiz veya indirimli ziyaret edebilirsiniz. Sizler için Türkiye’deki en güzel müzeleri listeledik. Mutlaka görmeniz gereken müzeleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Topkapı Sarayı ve Müzesi

Osmanlı toplumunun bir sembolü olarak bilinen Topkapı Sarayı ve Müzesi dört adet avludan ve bir adet haremden oluşmaktadır. Osmanlı dönemi İslam tarihi hakkında detaylı bilgileri bulup inceleyebileceğiniz devasa büyüklükte bir müzedir. Osmanlı dönemi padişahların hayatlarını görebileceğiniz, harem hayatını yakından inceleyebileceğiniz bir müzedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden sonra yaptırılmıştır. İstanbul ilimizde muhakkak görmeniz gereken müzeler arasında ilk başta bulunmaktadır.

topkapı sarayı 360 sanal tur

Arkeoloji Müzesi (İstanbul)

1891 yılında açılan müzenin ismi ilk olarak Müze-i Hümayun ’dur. Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılmıştır. Kültürel anlamda müzelerin gelişmesinde çok büyük bir role sahip olan Arkeoloji Müzesi İstanbul’ da bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi girişindeki Kadeş Antlaşması ile bilinmektedir. Bunların yanında müzenin içerisinde yüzlerce kültürel eser bulunmaktadır. Gülhane Parkı’nın girişinde bulunan müze her yıl binlerce turisti ve halkı ağırlamaktadır.

Ayasofya Müzesi

Günümüzde gündeme gelen Ayasofya Müzesi cami olarak açılmadan önce müze olarak hizmet veriyordu. Yıllık ziyaretçi sayısı tamı tamına 2 milyonu geçmektedir. Bizans döneminde 500’ lü yıllarda yaptırılmıştır. İstanbul’ un fethinden sonra tekrar camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından sonra ise tekrar müze olarak hizmet vermeye devam etmiştir. İstanbul şehrimizin Beyazıt ilçesinde bulunan bu müzeye ulaşım sağladığınız taktirde Sultanahmet Camii’sini de ziyaret etmeyi unutmayınız. Konum olarak karşı karşıya bulunmaktadırlar.

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi

İstanbul’ da boğaz turu yaparken büyüleyici bir görüntüye sahip olan İstanbul Modern Sanatlar Müzesi şehrin çağdaş yüzü sloganı ile bilinmektedir. İstanbul’u keşfe çıkan her bir kişinin boğaz seyahati sırasında gördüğü müzedir. Her yıl yüzlerce sanat meraklısı ziyaretçileri ağırlamaktadır. Tadilat nedeni ile geçici bir süre İstanbul’ un Beyoğlu ilçesine taşınmıştır. Turistler tarafından çok merak edilen müzeler arasında da üst sıralarda yerini korumaktadır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

İstanbul müze ziyaretlerimiz bittiğinde yolumuzu Ankara istikametine çeviriyoruz. Hem İç Anadolu kültürünü hem de başkenti yansıtan yapısı ile Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara ilimizde bulunmaktadır. Eski boylara ait yapıtları bulabileceğiniz müze Hititleri, Urartuları, Frigleri bünyesinde barındırıyor. Müzede oldukça çok taş eser bulunmaktadır. Genellikle Japon turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Mozaik Müzesi (Zeugma)

Zeugma Mozaik Müzesi bizlere mozaik sanatını çok yakından sunuyor. 2000 yıl önceki sanat anlayışını yaşayabileceğiniz bu müzeyi muhakkak ziyaret etmelisiniz. Ülkemizin Gaziantep ülkesinde bulunan bu müzeye yüzlerce ziyaretçi konuk oluyor. Sergilerinde ikinci ve üçüncü yüzyıla ait eserleri bulundurmaktadır. Yolunuz Gaziantep’e düşerse müze ziyaretini ve Gaziantep kebabını yemeyi unutmayınız.

Mevlana Müzesi

Ne güzel söylemiş Mevlana…
Ne olursan ol, yine gel diye. İslam tarihinin ve tasavvuf dünyasının önemli düşünürlerinden Mevlana’nın müzesidir. Müze Konya ilimizde bulunmaktadır. Mevlana’nın göçlerinden sonra kullandığı bu yer 1926 yılında müze olarak ziyaretçileri ağırlamaya başlamış. Mevlevilik ruhunu yaşamak ve bunları yaşatmak isteyen kişilerin sıklıkla uğrak noktası olan Mevlana Müzesi her yıl yüzlerce misafiri ağırlamaktadır.

Ural Araman Klasik Araba Müzesi

Klasik araba meraklılarının mutlaka uğraması gereken bir müzedir. Ural Araman Klasik Araba Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde nostaljik şarkılar içerisinde nostaljik klasik antika arabaları bulabilirsiniz. Buradaki klasik arabalar tamamıyla Ural Ataman’ın hazırlamış olduğu özel seriden oluşmaktadır. Sizler de klasik araba meraklısı iseniz bu müzeyi muhakkak görülmesi gerekenler listesine eklemeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir