Film

Yeşilçam’ın En Unutulmaz 5 Filmi

Bu yazımızda adete birer klasik haline gelmiş, hepimizin belki defalarca izlediği ama izlemekten asla sıkılmadığı Yeşilçam efsanelerinden 5 tanesine birlikte göz atacağız. Listemizde yer alan filmleri birçoğunuzun izlediğini tahmin ediyoruz. Fakat aranızda hala bu filmleri izlememiş olanlar varsa, her biri birbirinden komik, duygusal bu filmleri izlemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Siz de en yakın arkadaşınız ile bu yazımızı paylaşarak onun da bu filmleri tekrar izlemesini sağlayabilirsiniz.

1.    Hababam Sınıfı

fotoğraf, poz, kişi, grup içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Listenin olmazsa olmazı. Yeşilçam denildiği zaman yeni kuşak – eski kuşak, büyük – küçük demeden hepimizin aklına gelen bir film. İlk filmi 1975 yılında çekilmiş olup, 1981 yılında çekilen son filmine kadar toplamda 6 filmden oluşmaktadır. Yerlere yatacak kadar komik sahneleri olduğu gibi pek çoğumuzu ağlatan dramatik sahneleri de olan Hababam Sınıfı, aslında Rıfat Ilgaz’a ait unutulmaz bir başyapıt. Genel olay örgüsü olarak Hababam Sınıfı olarak adlandırılan edebiyat öğrencilerinin haylazlıkları ve bu haylazlıkları engellemeye çalışan müdür muavini Mahmut Hoca ile mücadelelerini işlemektedir. Ertem Eğilmez’in yönetmenlik yaptığı filmde Münir Özkul, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Kemal Sunal, Şener Şen gibi büyük isimler yer almaktadır. Hababam Sınıfı serisinin tüm filmlerinin yılları ile birlikte listesi aşağıdaki gibidir:

  1. Hababam Sınıfı – 1975
  2. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı – 1976
  3. Hababam Sınıfı Uyanıyor – 1977
  4. Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor – 1978
  5. Hababam Sınıfı Tatilde – 1978
  6. Hababam Sınıfı Güle Güle – 1981

2.    Tosun Paşa

kişi, dik, insanlar, adam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yeşilçam denilince akla hemen gelmekte olan bir diğer film ise yine komedi olarak kurgulanmış olan Tosun Paşa filmidir. Yönetmeni Kartal Tibet olan Tosun Paşa filminde başrolde Kemal Sunal oynamaktadır. Oyuncuları arasında Adile Naşit, Müjde Ar, Şener Şen, Ayşen Gruda, Ergin Orbey gibi önemli isimlerin yer almakta olduğu film oldukça taktir görmüş ve sevilmiştir. Birbirine düşman olan Seferoğulları ve Tellioğulları isimli iki ailenin aralarındaki Yeşil Vadi kavgası ve Leyla isimli Daver Bey’in kızı için oluşan çeşitli gerginlikleri konu almaktadır.

3.    Süt Kardeşler

adam, bakarken, siyah, kadın içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yine oldukça komik olan Süt Kardeşler, Yeşilçam denilince aklımıza gelen filmler arasında yer almaktadır. Yönetmeni Ertem Eğilmez olan film Yeşilçam’ın en sevilerek izlenen filmleri arasına girmeyi başarmıştır. Filmin kadrosunda Adile Naşit, Şener Şen, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Hale Soygazi gibi oldukça önemli isimler yer almaktadır. Filmin konusu ise denizci olarak askerlik yapan Şaban ve Ramazan karakterlerinin oldukça komik maceralarıdır.

4.    Neşeli Günler

kişi, poz, fotoğraf, grup içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Aile filmleri denildiği zaman direk akla gelmekte olan Yeşilçam klasiklerinden birisidir. Münir Özkul, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Şener Şen, Oya Aydoğan ve Ahmet Sezerel gibi oldukça sağlam bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Konu itibariyle dağılmış olan bir ailenin tekrar birleşmesini işlemektedir. Uzun yıllar boyunca birbirlerinden bir haber yaşamış olan 6 kardeşin birtakım tesadüfler neticesinde birbirlerini ile karşılaşmaları sonucu başlayan hikaye oldukça duygusal bir o kadar da komik sahnelere sebep olmuştur.

5.    Şabanoğlu Şaban

kişi, açık hava, adam, üniforma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

İzlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken Yeşilçam’ın en komik filmleri arasında yer almakta olan Şaban Oğlu Şaban filminin başrolünde isminden de tahmin edilebileceği gibi Kemal Sunal yer almaktadır. Ertem Eğilmez’in yönetmenlik yaptığı yapıt 1977 yılına aittir. Filmin oyuncu kadrosunda Şener Şen ve Halit Akçatepe gibi önemli isimlere yer verilmiştir. Konu itibariyle askerde pek anlaşmayı başaramamış olan Şener Şen ve Kemal Sunal’ın askerlik sonrası sivil hayatta da birbirleri ile karşılaşmalarını ve başlarına gelen komik olayları işlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir