Spor

Tarihin Unutulmaz Futbol Maçları

Bu yazımızda siz değerli kankalarımız için tarihin unutulmaz maçlarını derledik. Futbol tutunu bir millet olarak gelin hep birlikte tarihin en akılda kalıcı maçlarına göz atalım. Yazımızı okumayı ve Kankalar Whatsapp grubunuz ile paylaşmayı aman unutmayın 😊

çayır, futbol, alan, kişi içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hafızalara kırmızı kartları ile gelen bu unutulmaz müsabaka 25 Ocak 2004 tarihinde gerçekleşmiştir. Maçın ilk yarısı her ne kadar Beşiktaş 1 – 1 Samsunspor şeklinde normal bir skor ile tamamlanmış olsa da daha ilk yarıdan Beşiktaş 3 kırmızı kart görerek 8 kişi kalmıştır. Zago, İbrahim ve Ahmet Yıldırım ilk yarıda sırasıyla 25, 41 ve 44. Dakikalarda kırmızı kart gören isimler olmuşlar ve oyun dışı kalmışlardır. Maçın ikinci yarısı da ilk yarı gibi hızlı bir seyir izlemiş, 69. ve 85. dakikalarda Beşiktaş tarafında Pancu ve İlhan Mansız da kırmızı kart görmüştür. TFF Müsabaka Talimatı’nda yer alan 27. Madde neticesinde maç Beşiktaş 0 – 4 Samsunspor şeklinde sonuçlandırılmıştır.

kişi, adam, tutma, grup içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tarihin en unutulmaz derbilerinden birisi olan bu müsabaka 11 Mayıs 2005 tarihinde Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanmıştır. Herkesin nefesini tutarak izlediği Türkiye Kupası Final Müsabakası’nda taraftarlar toplam 6 gole şahitlik etmiştir. Maç sonucunda Galatasaray 4 gol fark ile Fenerbahçe’yi mağlup etmiştir.

oturma, işaret, yiyecek, adam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tarihin en unutulmaz derbilerinden bir diğeri olan bu müsabaka 6 Kasım 2002 yılında oynanmıştır. Fenerbahçe’nin ev sahiplik yaptığı müsabakada taraftarlar 6 golün yanı sıra tarihin unutulmaz derbilerinden birisine şahitlik etmişlerdir.  

kişi, poz, grup, spor içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tarihin bir diğer dönüm noktasının yaşanmış olduğu 2000 yılında ilk kez bir Türk takımı Avrupa kupalarında final seviyesine kadar ulaşmıştır. 17 Mayıs 2000 tarihinde Galatasaray, Arsenal ile yapmış olduğu mücadelede maçı uzatmalara taşımış, penaltı atışlarında 4 – 1 galip gelerek UEFA şampiyonu olan ilk Türk takım olma unvanını elde etmiştir.

çayır, kişi, açık hava, alan içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

19 Eylül 2000 tarihinde gerçekleşen bu müsabakada ise tarih sahnesinde yerini alan futbol takımı Beşiktaş olmuştur. Şampiyonlar Ligi mücadelesine Milan’a mağlup olarak moralsiz başlayan Beşiktaş, Barcelona’yı 3 – 0 mağlup etmiş ve moralini tazelemiştir. Taraftarının da desteğini oldukça hisseden Beşiktaş maç boyunca güzel bir oyun sergilemiş ve istediği neticeye ulaşmayı başarmıştır.

çayır, kişi, futbol, bina içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Galatasaray taraftarlarının en unutulmaz olarak gördüğü müsabakalardan birisi olan Galatasaray – Real Madrid Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final mücadelesi 9 Nisan 2013 tarihinde oynanmıştır. Mücadelede deplasmanda almış olduğu 3 – 0 ‘lık mağlubiyete rağmen Galatasaray oldukça etkin bir oyun sergilemiş Real Madrid karşısında 3 gol bulmayı bulmuştur. Fakat rövanş mücadelesi olduğu için toplam skor yeterli gelmemiş, Galatasaray Şampiyonlar Ligi’ne veda etmiştir.

çayır, kişi, spor, oyuncu içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hemen hemen herkesin dilinden düşmek bilmeyen bu müsabaka, Türkiye’nin futbol olarak unutulmaz bir yıl geçirdiği 2008 yılında oynanmıştır. 2008 Avrupa Şampiyonası kapsamında oynanan müsabakada Türkiye 2 – 0 mağlup düşmesine rağmen geriden gelerek çeyrek gitmeye hak kazanmıştır. 34. dakikada ilk golü bulan Çek Cumhuriyeti müsabakanın son dakikalarına üstünlük göstermiştir. 75. dakikada Arda Turan ile ilk golü bulan Türkiye maçın sonlanmasına dakikalar kala87. Dakikada 2. golü Nihat Kahveci ile kaydetmiş ve uzatmaların bitiminden önce 92. dakika yine Nihat ile 3. golü bularak tarihe not düşmüştür.

Tüm unutulmaz müsabakalara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir