Spor

Düzenli Spor Yapmanın İnsan Yaşantısına Faydası

İnsan hayatında düzenli spor yapmak çok önemli bir yere sahiptir. Gerek sağlıklı bir yaşam gerekse kaliteli bir ömür için spor yapmalı ve insanları spora teşvik etmeliyiz. Peki spor nedir? Spor sağlıklı bir vücut ve rahat bir zihin için belirli kurallar çerçevesinde yapılan vücudumuzu geliştirmeye yönelik aktivitelerin tümüdür. Atatürk’ ün spor ile ilgili söylediği güzel bir söz vardır. Ben, sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim. Peki sporun bu kapsamda insana kattıkları nelerdir?

Spor İnsan Hayatındaki Stresi Azaltır

Stres insanların zorluklar karşısında ve gerginlik durumunda hissettiği gerilim ve sıkılma durumudur. Spor yapan kişilerin stresten uzaklaştığı görülmektedir. Gerek pandemi dönemi gerek ekonomik sorunlar gerek gelecek kaygısı sebebi ile çoğu insanlarda stres görülmektedir. Stresten uzak kalmak için düzenli olarak spor yapmalıyız. Spor yaparak ruhsal anlamda rahat hissetmek mümkündür.

Spor İnsanların Mutluluk Hormonu Salgılamasında Yardımcı Olur

Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunu spor yaparak uyarmak mümkündür. Spor yaparak depresyondan uzaklaşabilir mutluluk hormonu salgılayarak daha da mutlu olabilirsiniz. Üniversitelerin fakültelerinde yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir hayat için spor yaptığınızda antidepresan haplar kullanmanıza gerek kalmıyor.

Spor İnsanların Zihinsel ve Beyinsel Gelişimine Katkı Sağlar

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye Atatürk’ün sözünü duymuşsunuzdur. Düzenli spor yapan kişilerin Alzheimer gibi hastalıklara daha az yakalandığı görülmüştür. Özellikle genç yaşlardaki bireylerin spor yapmaları çok önemlidir. Genç yaşlarda spor yaparsanız yaşlandığınızda bunların nimetlerinden oldukça yararlanırsınız. Evlerde ve spor salonlarında spor yapabileceğiniz gibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sportif aktivitelerine de katılabilirsiniz. Grupça yapılan sporlarda beyin nöronları daha fazla tetiklendiği için beyin fonksiyonları daha fazla uyarılır. Bu sayede beyin performansımızda olumlu artışlar olur. Beynimizin fonksiyonlarından karar verme, düşünme, öğrenme okuma ve konuşma gibi yeteneklerimizde gelişmeler oluyor.

Spor İnsanların Uyku Kalitesini Düzenler

Düzenli olarak spor yapan kişilerin uyumadan önce yaptıkları spor sonucu daha kolay uykuya daldıkları ve kesintisiz uykuya daldıkları gözlemlenmiştir. Uyku öncesi yapılan spor sonucu vücut ideal uyku süresini kendisi belirliyor ve yeterli uykuyu alınca insanda otomatik uyanma hissi oluşuyor. Spor yapmayan insanlarda uyku bölünmesi gibi problemler görülmektedir.

Spor İnsanların Dinç ve Enerjik Olmasına Fayda Sağlar

Birçok insan spor yaparken enerjilerinin tükendiğini söyler. Bu bilinenin aksine spor yapan insanlar dinç ve enerjik olurlar. Yaşıtlarına nazaran daha sağlıklı görünüme ve daha enerjik görünüme sahip olurlar.

Spor İnsanların Vücutlarından Toksitlerin Atılmasına Yardımcı Oluyor

Kilo vermek isteyen insanların ilk olarak yapacakları şey diyetisyene gitmektir. Ancak kilo vermede diyet kadar önemli bir diğer şey ise spor yapmaktır. Spor sayesinde kilo verirken sıkılaşabilirsiniz. Spor kilo vermenizde yağ yakmanızı kolaylaştırır ve daha hızlı, sağlıklı kilo vermeyi sağlar.

Spor İnsanların Kan Dolaşımının Düzenlenmesinde Ve Vücut Metabolizmasına Fayda Sağlar

Sabahları erken saatlerde yapılan koşular kan dolaşımınızı düzenlemede oldukça önemlidir. Sabahları yapacağınız hafif tempodaki koşular tansiyonunuzun düzenlenmesinde ve kan dolaşımınızın düzenlenmesinde fayda sağlar. Kalp damar dolaşımınızı iyileştirir ve buna bağlı oluşabilecek rahatsızlıkları önler. Vücut iç organlarının sağlığının korunmasında önemli rol alır. Oksijen depolama kapasitesini arttırarak insanlara daha ferah bir hayat sunar.

Spor İnsanların Motivasyonunu Arttırır

Spor salonlarında yapılan zorlu antrenmanlar sonucu insanların motivasyonunun arttığı gözlemlenmiştir. İnsanlardaki başarı duygusunu güçlendirir. Fitness gibi kas kütlesi inşa edilen sporlarda kas oranınız artacağı için insanların kendilerini güçlü hissetmelerine imkan sağlar. Spor sadece fiziksel anlamda güç elde etmek demek değil ruhsal anlamda da güçlü olmayı sağlar. İnsanların karar verirken mantıklı düşünebilmesini sağlar.

Spor hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Spor yapmayı hayat standardı haline getirmeyi ve çocuklarımızı küçükken spora teşvik etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir