Film

Imdb Puanı Yüksek Olan 5 Efsane Film

Bu yazımızda herkesin en az 1 defa mutlaka izlemesi gerektiği düşündüğümüz efsane filmleri derledik. Tabi bu filmlerin kalitesine biz değil, doğrudan Imdb karar veriyor. Aşağıda yer alan listede Imdb’ye göre en yüksek puan alan birkaç film bulunuyor. Imdb listesinde yer almakta olan tüm filmlere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) – 1994

kişi, adam, açık hava, oturma içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Çevrenizdeki birçok insanın izlemiş olduğu Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption 1994 yılında gösterime girmiştir. Filmin puanı 10 üzerinden 9,3’tür.  “En İyi Film” kategorisi de dahil olmak üzere pek çok dalda Oscar adaylığına gösterilen film Stephen King’in bir uyarlamasıdır. İsimleri Andy ve Red olan mahkumların işkence, dayak, tecavüz gibi olayların da bulunduğu hapishanede geçirdikleri günleri ve özgürlük arayışlarını konu almaktadır. Filmin baş rollerinde Morgan Freeman ve Tim Robbins yer almaktadır.

Kara Şövalye (The Dark Knight) – 2008

doğa, açık hava, ateş, adam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Aksiyon, Dram ve Suç gibi kategorilere yerleştirilebilecek Kara Şövalye (The Dark Knight) 2008 yılında gösterime girmiştir. Filmin puanı 10 üzerinden 9’dur. Filmin temel konusu itibari ile Batman şehirdeki kötülüğü bitirmeye niyetlidir. Teğmen Jim ve savcı Harvey ile birlikte şehrin sokaklarında ne kadar suç örgütü varsa hepsi ile mücade etmeye başlayan ekip, Gotham şehrinin en ileri gelen suçlularından Joker ile karşılaşınca işler bir miktar değişmeye başlar. İzlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Baba – The Godfather 1972

kişi, adam, takım, kravat içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

İtalyan mafyasını konu almakta olan Godfather, 1972 yılında gösterime girmiştir. Filmin puanı 10 üzerinden 9,2’dir. Eski bir film olmasına rağmen halen izlenmektedir. 1940 – 1950 yıllarının Amerikasında yer almakta olan İtalyan asıllı bir mafya ailenin hikayesini anlatmaktadır. Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de en fazla izlenen ve satışı yapılan film olma niteliğini de taşıyan Godfather, Mario Puzo’ya ait kitaptan beyaz perdeye uyarlanmıştır. Uyarlandığı sene birçok Oscar adaylığı yapan film; En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde de Oscar almıştır.

Dövüş Kulübü – Fight Club (1999)

kişi, adam, dik, bakarken içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Dövüş Kulübü – Fight Club filmi 1999 yılında gösterime girmiştir. Filmin puanı 10 üzerinden 8,8 dir. Hayatın tek düzeliğinden artık sıkılmış olan Jack, sigorta memuru olarak çalışmaktadır. Uzun süredir doğru düzgün uyuyamamaktadır. Katılmış olduğu terapilerde Marla ve Tyler Durden ile tanışır. Bu ikili Jack’in hayatını tamamen değiştirecektir. Tyler, Jack’in sahip olmak istediği birçok şeye sahip olup tam olarak gelmek istediği noktadadır. Filmin ilerleyen aşamalarında ise Tyler, Jack’i Fight Club’a dahil eder. Dövüş kulübünün ilk kuralı “Kulüp hakkında asla konuşma”, Dövüş Kulübünün ikinci kuralı, “Asla ve asla kulüp hakkında konuşma.”

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü – The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

bakarken, adam, kamera, siyah içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü – The Lord of the Rings: The Return of the King, 2003 yılında gösterime girmiştir. Filmin puanı 10 üzerinden 8,9’dur. Tek Yüzük’ün tamamen ortadan kaldırılması için ortaya konan mücadeleyi anlatmaktadır. Sauron’a ait ordular gün geçtikçe daha da güçlenmektedir. Sam ve Frodo korku içerisinde geçen bir yolculuk ile zaman ilerledikçe Mordor’a yaklaşmaya devam etmektedir. İyilik adete bir bütün olmuş ve Tek Yüzük’ü yok etmeye karar vermiştir. Olay örgüsünü oldukça geniş işleyen filmde insanların yanı sıra cüceler ve elfler de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir